Oczyszczalnie Ekologiczne Wrocław – Drenażowe, Tunelowe, Biologiczne

Oczyszczalnia drenażowa

Oczyszczalnia drenażowa to nic innego jak przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym. Należy stwierdzić, że jest to bezapelacyjnie bardzo prosta konstrukcja z niskimi kosztami instalacji oraz samej eksploatacji. Rozwiązanie to jest bardzo mało awaryjne oraz proste w obsłudze. Montaż wymaga jedynie przepuszczalnego gruntu oraz odpowiednio głębokiego ułożenia rur drenarskich, przynajmniej na poziomie 1,5 metra, gdzie środowisko będzie sprzyjało rozwijaniu się mikroorganizmów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania oczyszczalni.

Jak taka oczyszczalnia działa? Wstępne oczyszczanie następuje w osadniku gnilnym, skąd ścieki następnie trafiają do rur drenarskich (drenaż rozsączający) – tam oczyszczane są w sposób biologiczny, tlenowy. Wówczas na powierzchni gruntu powstaje błona biologiczna, a mikroorganizmy, które ją tworzą rozkładają zanieczyszczenia na związki, które są rozpuszczane w wodzie. Po zakończeniu procesu oczyszczone ścieki bezpiecznie odprowadzane są do gruntu.

Schemat oczyszczalni
Przekrój przez drenaż tradycyjny

Należy jednak pamiętać, że przed zakupem trzeba określić przepuszczalność gruntu w celu określenia najlepszego miejsca do zamontowania mechanizmu lub rezygnacji z tej alternatywy. Drugim bardzo istotnym aspektem jest poziom wód gruntowych, właściwym jest by do głębokości dwóch metrów nie występowały – tylko w ten sposób będzie można zakopać rury do drenażu. Kolejnym bardzo istotnym jest wielkość miejsca, gdzie ma być zainstalowana oczyszczalnia oraz głębokość wejścia rury, która odprowadza ścieki. 

Znając już warunki można konkretnie określić gdzie oczyszczalnia drenażowa dobrze się sprawdzi, a są to z reguły domy jednorodzinne jak i wielorodzinne, campingi czy pola namiotowe, nawet niewielkie przedsiębiorstwa czy ośrodki wypoczynkowe. Ważnym jest jednak by uwzględnić także ilość stałych użytkowników oczyszczalni.   

Powrót

Sprawdź nasze usługi na terenie Wrocławia